9 Kasım 2016 Çarşamba

MERCİMEK ÇORBASI TARİFİ


Kış ayının gelmesiyle birlikte hepimiz içimizi ısıtacak sıcak çorba tarifleri arar olduk. Bugün sizlere yılların vazgeçilmez çorbası olan mercimek çorbası tarifi vereceğim. Dilerseniz mercimek çorbamızın malzemeleri ve mercimek çorbası tarifine göz atalım:

MERCİMEK ÇORBASI MALZEMELERİ:
· 1 su bardağı kırmızı mercimek
· 1 adet soğan
· 1 adet patates
· 1 adet havuç
· 2 yemek kaşığı tereyağı
· 1 litre su
· Karabiber
· Kırmızı toz biber
· Tuz

MERCİMEK ÇORBASI TARİFİ:


mercimek çorbası tarifi için ilk adım olarak çorba tenceresini ocağa alalım tereyağını eritelim. Tereyağı eriyince yemeklik doğranmış soğanları ilave edelim. Soğanlardan sonra havuçları ufak doğranmış şekilde ilave edelim. 1-2 dakika soğanla beraber havucu kavurduktan sonra kırmızı mercimeği ekleyelim. Küçük doğranmış patatesleri de ekledikten sonra 1 litre suyu ilave edelim. Mercimek çorbanızı karıştıralım ve tencerenin kapağını kapatarak çorbayı pişirelim. Sebzeler pişince tuzunu, karabiberini ve toz kırmızıbiberi ekleyip karıştıralım. Mercimek çorbasını püre haline getirmek için el blendırından geçirelim. Mercimek çorbamızı böylelikle servise hazır hale gelecektir. Toplamda 10 dakikada hazırlayabilir. 15 dakikada pişirebilirsiniz. Bu malzemeler yaklaşık 4-6 kişiliktir.

Toplam kalori miktarı 385'dir. Çorbamız çeşitli sebeplerden dolayı koyu veya sıvı olabilir, telaş yapmanıza hiç gerek yok. Malzemeyi tutturamamış olabilir veya ölçüyü kaçırmış olabiliriz. Gayet normal böyle şeyler. Malzeme listesinde geçen su bardağı ölçüsü 250ml olan su bardaklarından. Her evdeki su bardağı değişkenlik gösterebilir o yüzden çorbanın kıvamı değişebilir. Eğer çorba koyu olursa sıcak su ilave edebiliriz. Eğer çorbamız sıvı olursa kıvamını koyulaştırmak için içerisine biraz tereyağı katabilirsiniz. Mercimek çorbanız çok sıvı olursa eğer önce bir miktar un alarak tereyağında kavurduktan sonra çorbadan biraz alıp kavrulmuş una ekleyelim ve tekrar çorbaya ilave edip koyuluğunu ayarlayalım. Ek olarak acılı seviyorsanız tereyağında kırmızı pul biber kızdırarak yiyebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder