17 Aralık 2016 Cumartesi

Enerji Tasarrufunu Hayatınıza Nasıl Uygularsınız?

                     

Enerjiden tasarruf etmek biraz zor gibi gözükse de kolay bir çalışmadır aslında. Sadece başladığınız planın devamlılığını getirmelisiniz.   Bugün enerji tasarrufu ile hayatımızda ne gibi değişiklikler yapabiliriz onlardan bahsedeceğim.  Enerji tasarrufu ile ilgili araştırmalar yaparken karşıma çıkan Enerjisa’nın internet sitesinden okuduğum tasarrufla ilgili bilgileri sizinle paylaşacağım.
Öncelikle eğer bir aileyseniz bu tasarruf planında tek başınıza olmamalısınız. Aile bireylerinin tasarrufu hayatlarına entegre etmelerini kolaylaştıracak  i küçük ve renkli notlar ekleyebilirsiniz. Örneğin makinesinin deterjan koyma bölümüne ‘Az kirli veya az olan çamaşırları ekonomik programda yıka!’ veya saç kurutma makinenizin yanına ‘Havluyla kuruttuktan sonra kullan’ gibi notlarla aile bireylerini de tasarruf konusunda bilinçlendirebilirsiniz.
Aydınlatma konusunda en önemli şeylerden biri kullanılmayan ışıkları kapatmak. Basit gibi görünse de bir çoğumuz bu kolay yolu unutabiliyor. Bunun dışında enerji tasarrufu için mutlaka tasarruflu ampuller kullanmayı unutmayın derimç Işıktan yeterince faydalanmak için ise mobilya seçimlerinizi dikkatli yapmalısınız. Duvarları açık renge boyayarak daha çok ışık yansıması sağlayabilir,  lambaların üzerindeki biriken tozları temizleyerek ışıktan tam perfermans alabilirsiniz.  

Biraz da kadınların en çok vakit geçirdiği mutfak da nasıl enerji tasarrufu sağlarız ona değinelim.  Düdüklü tencere kullandığınız zaman yemekleriniz daha çabuk pişer ve %50-75 arası bir enerji tasarrufu olur bunun yanında yumurtaları tencerede pişirmek elektrikli yumurta pişiricisine göre %50 daha fazla, kızartmaları elektrikli ocak üzerinde kızartmaktansa, fritöz içinde yapmak  % 25 daha fazla, mikrodalga fırınlar, geleneksel fırınlara göre %66 daha az enerji harcarlar. Çay suyunu elektrikli ısıtıcıda, donmuş yiyecekleri oda sıcaklığında çözdürmek ve daha sonra pişirmek, buzdolabının kapağını sık sık açmamak ve uzun süre açık tutmamak ve yemekleri soğuduktan sonra koymak, buzdolabını radyatör, ocak ve güneş gibi ısının olduğu yerlere yakın koymamalıyız. Bunlar çok basit ve kolay işlemler olacaktır.
Bunlar mı tasarruf sağlayacak demeyin. Unutmayalım ki Enerjisa’da ilk olarak Sabancı şirketinin elektirik gereksinimini karşılamak amacıyla kurulmuştu. Fakat şu an Türkiye’nin büyüyen ve gelişen bir kuruluşudur ☺
Blog yazımı okuduysanız sizden ilk ricam yukarıdaki maddelerden en az birini uygulayarak tasarruf da ilk adımınızı atmanız! Son bir bilgi ile blog yazımı sonlandırıyorum. Bu konu hakkında keyifli bir site önereceğim size : enerjinikoru.com

1 yorum:

 1. Blogunuza ziyaretçi çekmek istemez misiniz?
  Yemek Kulübüm; evinizde yapmış olduğunuz harika lezzetleri ve tariflerini paylaşabileceğiniz, yeni ve merak ettiğiniz tarifleri arayıp bulabileceğiniz, aynı zamanda sağlıklı beslenmek için en doğru ve en güvenilir bilgilere ulaşabileceğiniz yeni yemek tarifleri sitesidir. Yemek Kulübüm'de kendi blog sayfanızı oluşturarak günlük notlar tutabilir, blog yazıları yazıp sosyal ağlarda paylaşabilir, harika lezzette tariflerinizi paylaşarak, tariflerinize beğeni toplayabilir, püf noktaları paylaşabilir, arkadaşlarınızı ve diğer hünerli aşçıları ve yemeklerini takip edebilirsiniz.
  Diğer yemek sitelerinden farklı olarak tüm bu işlemleri yaparken Yemek Kulübüm'de Yemek Puan toplarsınız. Topladığınız Yemek Puanlarınızla dönem dönem yapılan yarışmalarda hediye kazanma şansı yakalayabilirsiniz.
  Yemek tarifi yüklerken tarifinize ait hazırlık aşamalarını gösteren 10 adet daha resim paylaşma imkanınız bulunmaktadır. Tarifinize eklemiş olduğunuz hazırlık aşaması resimleri, tarifiniz sitemizde yayınlanmaya başladıktan sonra tarif ana resminin hemen altında film şeridi şeklinde görülecektir. Bu resimleri sağa sola kaydırarak görebilirsiniz.
  Tüm bunların yanı sıra Yemek Kulübüm'de konusunda uzman Gıda Mühendisi ve Diyetisyenler tarafından hazırlanan; gıda güvenliği, sağlıklı beslenme, kilo kontrolü-diyet, gıda katkı maddeleri, gıda kaynaklı hastalıklar, mutfakta ve evde püf noktaları, pratik mutfak ölçüleri, doğru gıda alışverişi hakkında en doğru ve en güvenilir bilgilere ulaşabilirsiniz.

  Ayrıca Yemek Kulübüm hesabınız üzerinden kendi yemek blogunuza ve sosyal ağlarınıza link vererek kişisel blogunuza ziyaretçi çekebilirsiniz.

  Yemek Kulübüm'de keyifli, eğlenceli ve bol hediyeli zamanlar geçirmeniz dileğiyle.
  Saygılarımızla,
  Yemek Kulübüm
  https://www.yemekkulubum.com

  YanıtlaSil